Niestety chyba nie ma na świecie kobiety, która nie usłyszała w swoim życiu chociaż jednego seksistowskiego żartu, nie spotkała się z nieprzyjemną zaczepką o podłożu seksualnym i obraźliwym, nie odczuła na własnej skórze próby czy wręcz realnego ograniczenia jej praw do podejmowania decyzji, snucia marzeń i planów. Żyjemy w świecie, w którym przedstawicielki żeńskiej części społeczeństwa traktowane są gorzej ze względu na płeć, nie tylko przez mężczyzn, ale co gorsza również przez same siebie. 

Röra Blue to artystka, której prace konfrontują nas ze słowną dyskryminacją i seksizmem. Autorka niezwykłego projektu „Handle With Care” zmusza odbiorców do dyskusji i zwraca uwagę na to, że „sztuka jest dla wszystkich i każdy może być jej częścią”.

 

Jak wpadłaś na pomysł projektu „Handle With Care”?

Projekt „Handle With Care” rozpoczęłam wiosną, w trakcie zajęć w których brałam udział. Zaczęłam myśleć o wszystkich seksistowskich rzeczach, które mi powiedziano w ciągu całego mojego życia i jak mogłabym artystycznie o nich powiedzieć, przedstawić je. Chciałam, aby wiodącym elementem projektu była wyrazista czerwień. Pierwsze zdjęcie z serii, które zrobiłam przedstawia miskę z czerwoną zupą. Zaczęłam od wyszukiwania w puszkach z zupami odpowiednich literek alfabetu do stworzenia całego napisu.

1 Handle With Care red color femi feminism girl

 Co cię inspiruje poza oczywiście seksistowskimi doświadczeniami?

Przede wszystkim bardzo inspiruje mnie kolor. Uwielbiam łączyć specyficzne odcienie barw z różnymi pomysłami, aby przekazać główną myśl. Inspirację kolorami odnajduję we wszystkim, co mnie otacza. Kiedy tworzyłam projekt „Handle With Care” fotografowałam tylko czerwone budynki i ubierałam się jedynie na czerwono. Patrzę na rzeczy wokół mnie i pozwalam na to, żeby stały się „paliwem” mojej pracy.

2 Handle With Care red color femi feminism girl

 Co znaczy dla ciebie feminizm?

Feminizm znaczy dla mnie po prostu wiarę w całkowitą równość między kobietami i mężczyznami.  

3 Handle With Care red color femi feminism girl

 Co chcesz przede wszystkim pokazać w swoich pracach? 

Chciałabym poprzez moją pracę zachęcić do dyskusji i poczucia czegoś. Niezwykle ważne jest dla mnie, aby temat miał znaczenie i ludzie o nim między sobą rozmawiali. Bardzo istotna jest dla mnie także interakcja, bo uwielbiam kontakt z odbiorcami i zaangażowanie ich w proces tworzenia. Chciałabym pokazać, że sztuka jest dla wszystkich i każdy może być jej częścią.

4 Handle With Care red color femi feminism girl

 Nad czym teraz pracujesz? Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Aktualnie pracuję nad projektem, w którym układam słowa z ponad 14 000 zapałek. Powstały 4 prace, każda z nich wyraża jakąś myśl, która przyszła mi do głowy o danej porze dnia. Pierwsza praca to napis „A więc zgaduję, że tak wygląda dorastanie”, stworzony wyłącznie z zielonych zapałek. Ta myśl przyszła mi do głowy o 17:01 i planuję odpalić zapałki dokładnie o tej samej godzinie. Mam ogromne plany na przyszłość, w tym ważne projekty artystyczne na dużą skalę. Chcę dalej tworzyć sztukę i rozwijać się, jak tylko mogę.

5 Handle With Care red color femi feminism girl

Fot. ze strony rorablue.com/handlewithcare publikujemy dzięki uprzejmości naszej rozmówczyni

Wybór Enter The Room

Instagram enter The Room

object(stdClass)#948 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(178) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 811 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items