W jednym z najważniejszych regionów winiarskich PortugaliiMesão Frio obowiązuje tradycyjne zabudowanie. Z poszanowaniem dziedzictwa i naturalnego krajobrazu powstał nowoczesny budynek dla gospodarza.

Sielski, południowy klimat stwarza unikatową aurę. W otoczeniu zieleni i tarasowych upraw w dolinie rzeki Douro rozwija się prężnie zarówno rolnictwo, jak i turystyka. Spójna sceneria prowincji sprzyja pieszym wycieczkom i wieczornej degustacji wina. To ostatnie smakuje najlepiej na ganku wpisującej się w otoczenie architektury. Te pierwotne dobra uzupełniają się od lat i wytyczają ścieżkę kolejnym pokoleniom. Często z narzuconych standardów powstają najlepsze projekty. Architekci z biura SAMF Arquitectos zaprojektowali posiadłość dla gospodarza osady, która pasuje do zastałej zabudowy. Prosty biały dom z glinianą dachówką, wybudowany z miejscowego kamienia i niebieską stolarką to bezpośrednie odwołanie do ludowego stylu, wzbogaconego o nowoczesne akcenty. Budynek składa się dwóch części – otwartego salonu z kuchnią i łazienki z gankiem, które dzieli podwójny, dwuspadowy dach. W domu mieszczą się też dwie przestronne sypialnie, ukryte za niebieskimi drzwiami. Projektanci zdecydowali się na wykorzystanie tego kolorystycznego motywu nie tylko z zewnątrz, ale też w pomieszczeniu. Skromne wnętrze wypełniają najpotrzebniejsze meble i przedmioty, a niebieski odcień pokrywa tu nie tylko ramy okienne czy drzwi, ale też meble oraz listwy przypodłogowe. Centralną część salonu zajmuje tradycyjny stół z drewnianym blatem. Obok zaplanowano żeliwną kozę i ascetyczną kuchnię z marmurowym wykończeniem, materiałem pokrywającym też niektóre dodatki. Geometryczna posadzka to nowoczesna interpretacja azulejos – wielokolorowych ceramicznych płytek, pokrytych błyszczącym szkliwem. Jest tu ktoś chętny na zmianę profesji?

1

 

2

 

3

 

4

Fot. José Campos

Wybór Enter The Room

Instagram enter The Room

object(stdClass)#7345 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(179) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 1374 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items