youtube.com

„Architektonicznym Oscarem“ w tym roku został odznaczony chilijski architekt Alejandro Aravena ze studia Elemental. Uzasadnienie? Obrona wartości i wzięcie pełnej odpowiedzialności społecznej w ramach architektury.

Przyznający Nagrodę Pritzkera, przewodniczący jury Lord Peter Como, powiedział tylko jedno słowo: rewelacja.  Nic dziwnego – Alejandro Aravena i jego studio, w którym współpracuje z czterema wspólnikami – Gonzalo Arteagą, Víctorem Oddó, Juanem Cerdą i Diego Torresem, zajmują się projektami innowacyjnymi. Na czym polega innowacja w ich przypadku? Na czymś, o czym większość architektów zdaje się zapominać, a mianowicie przywróceniu architekturze głównych funkcji społecznych. Elemental słynie z takich konceptów i propozycji, jak „rozwijające się domy“. Rzecz polega na przekazaniu klientowi projektu, który można rozwinąć, gdy warunki ekonomiczne mu na to pozwolą, a więc zakłada kilka etapów realizacji – a każdy z nich jest kompletny.

Aravena wsławił się projektami urbanistycznymi i typowo mieszkalnymi, które charakteryzują się dbałością o tkankę miejską i są homocentryczne. To nadanie całkiem nowego wymiaru architekturze, co szczególnie sprawdza się w trudnych warunkach Ameryki Południowej – nie tylko pod względem gospodarczym, ale również geograficznym.

Świetne rozwiązania Aravena zastosował w mieście Constitución, które co prawda przetrwało w miarę dobrze trzęsienie ziemi o sile 8,8 stopni w skali Richtera w 2010 roku, ale duża jego część uległa poważnym zniszczeniom przez tsunami. Po konsultacjach społecznych Aravena postanowił nie wzmacniać struktur kolejnymi murami, ale zaprojektować przestrzeń publiczną, która rozpraszałaby energię sejsmiczną – w ten sposób powstało kilka parków.   

Nagroda Pritzkera jest przyznawana od 1979 roku żyjącym architektom, którzy mają największy wpływ na rozwój architektury postrzeganej poprzez jednostkę i organizowaną dla jednostki. 

1

wikimedia.com

 

Wybór Enter The Room

Instagram enter The Room

object(stdClass)#7334 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(179) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 1461 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items