Świat prosto z Przekleństw niewinności zamknięty we wszystkich odcieniach różu. Młoda fotografka, Mayan Toledano, zabiera nas do fantasmagorycznej, pastelowej krainy, w której władzę sprawują dopiero wchodzące w dorosłość dziewczyny.

Połyskujące, brokatowe gwiazdki, tęcze jakby podkradzione z królestwa kucyków pony, zdobione różami notatniki, nalepione na ścianę zdjęcia nastoletnich gwiazdorów z młodziutkim DiCaprio na czele, srebrzące się tiary, łańcuszki z pozłacanymi literami układającymi się w imiona – to nieodzowne składniki świata stworzonego przez Mayan Toledano. Ale co za dużo, to niezdrowo, dlatego pod grubą warstwą słodyczy musi kryć się coś gorzkiego. I kryje się, bo młoda, amerykańska fotografka mówi o problemach okresu dorastania, o badaniu swojej seksualności, o zaburzeniach odżywiania, o towarzyszących nastolatkom frustracji i melancholii, o feminizmie. Na zdjęciach zobaczymy całujące się dziewczyny, jeansy poplamione krwią menstruacyjną czy ciała niekoniecznie w rozmiarze XS.

Ten oniryczny świat wykreowany przez Toledano ma tak naprawdę wiele wspólnego z jej własnym światem. Sypialnia fotografki to jej centrum dowodzenia. To w tym pokoju powstaje większość zdjęć, to w nim można znaleźć ukryte dziewczęce skarby, które służą jako rekwizyty. Toledano w swoich pracach oddaje hołd damskiej przyjaźni. Sama współpracuje regularnie z dwoma przyjaciółkami – znaną modelką i fotografką Petrą Collins oraz projektantką Julią Baylis. Co więcej: Baylis i Toledano tworzą wspólnie linię ubrań, bielizny, biżuterii i dodatków w ramach projektu Me and You. W ich internetowym sklepie można kupić praktycznie wszystkie ubrania ze zdjęć Toledano.

Zresztą sieć to naturalne miejsce funkcjonowania dziewczyn, które awansowały na instagramowe księżniczki – ich profile śledzą już dziesiątki (a w przypadku Petry Collins nawet setki) tysięcy osób. Baylis, Toledano i Collins przemierzają razem Stany Zjednoczone w poszukiwaniu różu, starych moteli, basenów i wszystkiego, co przykuje ich uwagę i będzie godne wstąpienia do cukierkowego królestwa ze snu amerykańskiej nastolatki. Toledano jest chwalona za konsekwencję, doskonałe wykorzystanie potencjału Internetu i rzucenie nowego światła na seksualność młodych dziewczyn. Fotografia przestała być już sztuką, którą można pokazywać tylko w galeriach; dziś obecna jest wszędzie, a do gry wkracza nowe pokolenie dziewczyn – słodkich jak wata cukrowa, ale również ambitnych, kreatywnych, zdeterminowanych i gotowych narobić hałasu. Bedziemy obserwować Toledano.

mayan toledano

mayan toledano

mayan toledano

mayan toledano

mayan toledano

mayan toledano

mayan toledano

Fot. mayantoledano.com

Wybór Enter The Room

Instagram enter The Room

object(stdClass)#916 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(179) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 1122 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items