Doświadczyłaś lub doświadczyłeś dyskryminacji ze względu na płeć? Chyba każdy z nas doświadczył. Możesz podzielić się tym doświadczeniem już w najbliższą sobotę podczas happeningu organizowanego przez artystkę Dianę Grabowską w Galerii Promocyjnej.

Dyskryminacja ze względu na płeć spotyka nas (i kobiety, i mężczyzn, choć te pierwsze jakoś częściej) za coś, co jest niezależne od nas. Nie mamy wpływu na to, czy urodzimy się jako chłopiec czy dziewczynka. Dorastamy, budujemy swoją tożsamość, konfrontując się z „wymogami” stawianymi nam przez społeczeństwo odpowiednio do naszej płci biologicznej. Ale też rodzimy się po prostu ludźmi, staramy się być jak najlepszymi. Niezależnie od tego, co mamy w majtkach, bo to nie powinno być jakimkolwiek miernikiem. Bo można być kobietą, wykonującą doskonale zawód, w którym zwykle widzimy mężczyzn i na odwrót. I niby to wiemy, ale wciąż o tym zapominamy i tak łatwo oceniamy kogoś przez pryzmat płci, krzywdzimy lub tej krzywdy doznajemy. 

Artystka Diana Grabowska postanowiła przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i zorganizować warsztaty, w czasie których zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Sobotni happening (14.01.2017), który będzie rejestrowany, będzie polegał na wyszywaniu lub malowaniu farbą do ubrań dyskryminujących haseł na majtkach. Przykładowo: „Ładna a mądra...”, „To jest Madzia. Madzia sprząta za darmo”, „Musisz sobie znaleźć bogatego męża”, „Z ambitnymi kobietami są zawsze problemy”, „Za dużo pieniędzy jak na dziewczynę”. Znamy to, prawda?

Jeśli chcecie wziąć udział, zapisujcie się pod tym adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule wpisując: „Poniżej pasa”, szykujcie majtki i hasło. Część prac już wisi. Można wziąć udział w akcji także poza warsztatami, pisząc na ten sam adres mailowy. 

Warsztaty odbędą się w ramach wystawy Diany Grabowskiej „Changing room” (4.01-29.01) w warszawskiej Galerii Promocyjnej. Diana Grabowska jest absolwentką Wydziału Rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także laureatką konkursu Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP 2015. Tworzy instalacje, rysunki, happeningi, fotografie oraz video. Dla Grabowskiej obszarem zainteresowań jest głównie ludzkie ciało. Mimo że kojarzy się nam ono w pierwszej chwili z fizycznością, to artystka stara się w swoich pracach nadawać mu nowe, nieoczywiste znaczenia, a do zrozumienia jej koncepcji kluczem są przede wszystkim emocje. 

1 wystawa Diany Grabowskiej Poniej Pasa galeria promcyjna 

Diana Grabowska, „Poniżej pasa”

Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

sobota: 14.01, godzina 12-16

2 wystawa Diany Grabowskiej Poniej Pasa galeria promcyjna

3 wystawa Diany Grabowskiej Poniej Pasa galeria promcyjna

4 wystawa Diany Grabowskiej Poniej Pasa galeria promcyjna

5 wystawa Diany Grabowskiej Poniej Pasa galeria promcyjna

7 wystawa Diany Grabowskiej Poniej Pasa galeria promcyjna 

Fot. materiały prasowe 

Instagram enter The Room

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items