W poniedziałek w Muzeum nad Wisłą poznaliśmy zwycięzców 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Zachwycili energią i bezkompromisowością, tworzeniem według własnych zasad, bez oglądania się na trendy. Jaką drogę obiorą młodzi twórcy, co dadzą im wygrane rezydencje artystyczne i inne wyróżnienia?

Bez wątpienia udział w konkursie Artystyczna Podroż Hestii, a zwłaszcza wygrana, to świetny wstęp do artystycznej kariery i możliwość zdobycia doświadczenia na rynku sztuki. W tym roku laureatem konkursowej Nagrody Głównej, którą stanowi artystyczna rezydencja w Nowym Jorku, został Mateusz Sarzyński, student Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jury tak komentowało swój wybór: „Za bezkompromisowość, za konsekwentny rozwój niezależny od artystycznych mód, za energię pozwalającą tworzyć 300 obrazów rocznie, za samoświadomość i za to, że ten młody artysta wie, dlaczego i po co leci do Nowego Jorku”.

4 hestia artystyczna podroz

Mateusz Sarzyński

Druga Nagroda, czyli miesiąc na Universitat Politècnica de València w ramach artystycznej rezydencji w Walencji, trafiła do Jakuba Danilewicza, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Danilewicz zaprezentował w ramach konkursu film, który stworzył na bazie materiałów zarejestrowanych podczas krótkiego pobytu na południu Europy, zderzając jasną i ciemną stronę tamtejszej rzeczywistości.

W tym roku pojawiło się też nowe wyróżnienie – Nagrodę Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, czyli 6-miesięczne stypendium w wysokości 12 000 zł brutto na wykonanie projektu artystycznego o tematyce związanej z „podróżą”. Laureatem tej nagrody został Bruno Althamer z warszawskiej ASP, który ujął jury umiejętnością łączenia w swych pracach żartu i powagi, zaangażowania i dystansu, a co za tym idzie rozbijania zastanych schematów patrzenia na rzeczywistość i jej oceniania. 

Jury konkursu Artystyczna Podróż Hestii przyznało też nagrodę specjalną Adelinie Cimochowicz, studentkę Wydziału Nowych Mediów na ASP w Warszawie. Sebastian Cichocki, członek jury, następująco uzasadnił tę decyzję: „Jury doceniło artystkę za to, że jej twórczość czerpie swoją siłę z wrażliwości społecznej, a kierowana emancypacyjnym impulsem artystka używa swojej sztuki do zmiany rzeczywistości społecznej ignorując granice pomiędzy sztuką i aktywizmem. Jest przedstawicielką młodej generacji artystek, które traktują swoją twórczość artystyczną jako obywatelską powinność, czerpiąc z tradycji awangardy XX wieku i poważnie traktując nasycenie pracy zawodowej i codziennych czynności artystyczną wyobraźnią”.

Laureatką Nagrody Specjalnej Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego została Joanna Kunert. W ramach nagrody otrzymała zlecenie na przygotowanie artystycznej interpretacji raportu rocznego firmy, czego efekty zobaczymy zapewne podczas kolejnej gali finałowej konkursu APH. 

3 hestia artystyczna podroz 

Wystawa finałowa konkursu APH prezentowana będzie w Muzeum nad Wisłą – oddziale Muzeum Sztuki Nowoczesnej, do 4 lipca br. Koniecznie się wybierzcie i wytypujcie swoich faworytów, a przede wszystkim spróbujcie spojrzeć na rzeczywistość inaczej niż zwykle, przyjmując optykę młodych artystów.

Fot. materiały prasowe 

Instagram enter The Room

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items