Polski reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Postać, za którą  kino nieustannie tęskni. Cytujemy Krzysztofa Kieślowskiego. Inspirację dla młodych twórców, laureata wielu festiwali, filmowca cenionego w kraju i zagranicą, a także wielbiciela niezliczonej ilości papierosów. 

Krzysztof Kieślowski urodził się w 1941 roku w Warszawie. Na początku chciał zostać reżyserem teatralnym. Do Szkoły Filmowej w Łodzi dostał się za trzecim razem, a swoją karierę rozpoczął od tworzenia filmów dokumentalnych. „Siedem kobiet w różnym wieku”, „ Gadające głowy” czy „Z punktu widzenia nocnego portiera” to tylko niektóre tytuły z licznych dokumentów, które stworzył. Po powstaniu tego ostatniego poczuł, że nie chce ingerować kamerą w prawdziwe życie i czas zająć się kreowaniem świata w filmach fabularnych. Tak powstały obrazy, które przeszły do historii kina polskiego: „Bez końca”, „Amator”, „Przypadek”, „Spokój”, aż wreszcie stworzony we współpracy z Krzysztofem Piesiewiczem serial „Dekalog”, odwołujący się do dziesięciu przykazań.
 W swoich filmach Kieślowski zastanawia się, co determinuje działania jego bohaterów: przypadek, przeznaczenie, własna wola? Buduje w nich poczucie zagubienia, jednakże choć nie znają oni odpowiedzi na pytania, nieustannie ich poszukują.

„Podwójne życie Weroniki” i trylogia „Trzy kolory” to ostatnie dzieła reżysera powstałe w wyniku współpracy polsko-francuskiej. Ich głównymi bohaterkami są kobiety. Dziewczyna, która czuje dziwną obecność kogoś bardzo podobnego do niej, młoda wdowa Julie grana przez Juliette Binoche, czy wrażliwa modelka wierząca w ludzką bezinteresowność.

Kieślowski pracował do końca, mimo częstych zapowiedzi o odejściu od kina. W ostatnich miesiącach życia nad kolejnym filmowym tryptykiem. Zmarł zdecydowanie za wcześnie w 1996 roku po operacji serca, z którym miał coraz większe problemy. 

Bardzo wielu ludzi bogaci sie tylko po to aby pozwolic sobie na luksus samotnosci. Krzysztof Kieslowski

Kazdy czowiek chce zmieniac swiat kiedy zaczyna cokolwiek robic. Ja chyba nie liczyem na to ze mozna zmienic swiat w dosownym tego sowa znaczeniu. Myslaem ze uda sie ten swiat opisac Krzysztof Kieslowski

Mam nadzieje ze Polska lezy w Europie. Krzysztof Kieslowski

Miosc do drugiego czowieka jakkolwiek banalnie i pretensjonalnie by to nie brzmiao stoi u podstaw prawdziwej tworczosci prawdziwej sztuki Krzysztof Kieslowski 

Nie mozna pokazac zbyt duzo znika tajemnica. Nie mozna pokazac zbyt mao nikt nic nie rozumie Krzysztof Kieslowski

Niewazne gdzie stawia sie kamere wazne jest po co krzysztof kieslowski

Poniewaz czytaem ksiazki od bardzo dawna wiedziaem ze istnieje cos wiecej poza tym czego mozemy dotknac czy kupic w sklepie. Krzysztof Kieslowski

Urodziem sie pesymista i pesymista umre. Krzysztof Kieslowski 

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska 

Instagram enter The Room

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items