Na Zanzibarze farmy motyli to nie jest jedynie mrzonka niepoprawnych marzycieli. To poważny biznes, który ratuje tamtejsze lasy przed zniszczeniem z ręki człowieka.

Czy z Puszczy Białowieskiej, leśnego ewenementu na skalę światową, zostanie nam parę desek? To zależy od nowych władz i reakcji społeczeństwa. Tymczasem wreszcie zaczyna doceniać się różnorodność natury i szuka innych sposobów zarobku, niż bezmyślna wycinka. Na Zanzibarze unikalne lasy, w których żyją endemiczne gatunki roślin i zwierząt, zostały zagrożone unicestwieniem – kolejni farmerzy szukają przestrzeni dla swoich pól, a drzewa służą jako źródło węgla drzewnego. Jak uratować środowisko przed zniszczeniem, a równocześnie nie odbierać okolicznej ludności środków do życia? Las Jozani, któremu grozi wylesianie, to także dom dla chronionej małpy gerezanki oraz niezliczonej ilości barwnych motyli. To właśnie na owadach skupiła się organizacja, która dąży do zrównoważonego rozwoju tamtejszej społeczności. Założone w 2008 roku Zanzibarskie Centrum Motyli zachęca rolników, by zaczęli hodować konkretne odmiany łuskoskrzydłych. Ci sami ludzie, którzy niedawno wycinali drzewa, by pozyskać węgiel drzewny, teraz zakładają farmy motyli.

1

Program opracowany przez Zanzibarskie Centrum Motyli edukuje i udostępnia niezbędny do hodowli ekwipunek. Hodowcy mogą zarobić nawet 250 dolarów miesięcznie dzięki sprzedaży swoich poczwarek na wystawy czy też kolekcjonerom z całego świata. Zanzibarskie Centrum Motyli funkcjonuje jako pośrednik w sprzedaży, a także sam organizuje wystawy oraz wycieczki turystyczne po farmach i lesie Jozani. Wspierają hodowle ponad 50 endemicznych odmian motyli, a motylarnia Centrum należy do największych takich obiektów w Afryce.

Eksponując ulotne piękno motyli, pracownicy Centrum podkreślają również, jak delikatna jest równowaga w przyrodzie i jak ważna jest świadomość, że natura jest wspólnym dobrem.

Tymczasem farmerzy zarabiają więcej. Motyle dojrzewają szybciej niż jakiekolwiek inne plony, nie wiążą się z niszczeniem środowiska, są alternatywnym źródłem zarobku. Nasuwa się pytanie: co możemy hodować w Polsce, by nie wycinać Puszczy?

2

Fot. Zanzibar Butterfly Center Facebook

Instagram enter The Room

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items