Okultyzm, Europa na chwilę przed katastrofą, podskórny niepokój leczony sporą dawką dekadencji. Do tego dodać należy jeszcze dwie siostry organizujące seanse spirytystyczne  (w tych rolach Natalie Portman i Lily-Rose Depp) i mężczyznę o skomplikowanej przeszłości (Emmanuel Salinger), który chce nakręcić film, jakiego jeszcze nie było. Z tej alchemicznej wręcz mieszanki powstało „Planetarium” – nowy obraz francuskiej reżyserki Rebecki Zlotowski. 

Europa to ziemia umarłych. Na jednym metrze kwadratowym znajduje się więcej dusz niż żywych. Szczególnie łatwo odczuje to przybysz z tak młodego państwa jak Stany Zjednoczone – opowiada Laura Barlow, rozpoczynając seans wywoływania duchów. Ale umarłych dopiero przybędzie. W końcu znajdujemy się w Paryżu lat 30. Europa stoi nad przepaścią. Kryzys ekonomiczny daje o sobie znać. Nietolerancja rośnie w siłę. Na razie można to jeszcze ignorować. Uciszać złe przeczucia. Spędzać noce na piciu szampana i… kontaktach ze zmarłymi.

W nawiązywaniu tych kontaktów pomagają Laura (Portman) i Kate (Depp) – siostry specjalizujące się w zjawiskach paranormalnych. Laura to urodzona showmenka, Kate pełni funkcję medium. Młodymi Amerykankami interesuje się pracujący w branży filmowej André Korben (Salinger). Zaprasza kobiety na seans do swojego domu. Zachwycony efektami, postanawia nakręcić film fabularny z siostrami Barlow. Tylko czy taśma filmowa będzie w stanie zarejestrować zjawiska paranormalne, oddać eteryczną niecodzienność chwili? Korben będzie robił wszystko, by ukończyć swoje dzieło i jednocześnie wgłębić się we własną przeszłość, do której furtkę otworzyły mu siostry z nadprzyrodzonymi zdolnościami.

2 planetarium m2 films natalie portman Lily Rose Depp

„Planetarium” uwodzi przede wszystkim hipnotycznym klimatem – wizualną precyzją i wiernie oddanym nastrojem Paryża lat 30. Część kadrów spokojnie mogłaby pochodzić z wysmakowanych reklam Chanel. Nasycone kolory, gra światłem, perfekcyjnie skrojone ubrania i makijaże retro dostarczą przyjemności wszystkim estetom. Ciekawy jest również wątek filmu w filmie, dzięki któremu Zlotowski puszcza oko do kinomaniaków chętnych wyłuskiwać pojedyncze symbole i nawiązania do filmów powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym i do historii dziesiątej Muzy. Wrażenie robi też gra zawsze niezawodnej Portman, dzięki której Laura jawi się jako postać skomplikowana, niedostępna emocjonalnie, a jednocześnie targana uczuciami.

Niestety nowy film Zlotowski pozostawia po sobie również niedosyt. Problem tkwi prawdopodobnie w tym, że reżyserka wzięła na warsztat zbyt dużo wątków, nie udało jej się ich jednak wystarczająco pogłębić. Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto lub co gra w „Planetarium” pierwsze skrzypce. A tak naprawdę każdy z podejmowanych w filmie tematów był na tyle ciekawy, że świetnie sprawdziłby się jako główny konstrukt, na którym można było oprzeć fabułę. W „Planetarium” mowa o siostrzanej relacji i skrywanej namiętności, o problemach politycznych i gospodarczych Europy przed wojną, o nienawiści do obcych i o obsesji twórcy na punkcie swojego dzieła, o zjawiskach paranormalnych i przeszłości, od której nie da się uciec. Tych składników układanki jest trochę za dużo, przez co każdy z nich traci na znaczeniu, a film nie angażuje widza tak bardzo, jak mógłby. Szkoda też, że Zlotowski nie pokusiła się o więcej analogii, które mogłyby odbijać współczesne niepokoje w tych dręczących Europejczyków w latach 30. Pomimo tych defektów „Planetarium” to całkiem udana produkcja. Zlotowski zadebiutowała w roku 2010 filmem „Piękny kolec”, w roku 2013 pokazała w Cannes obraz „Grand Central”, który został doceniony przez krytyków i wywalczył Nagrodę Françoisa Chalaisa. Warto śledzić karierę francuskiej twórczyni.

4 planetarium m2 films natalie portman Lily Rose Depp

1 planetarium m2 films natalie portman Lily Rose Depp

„Planetarium” pojawi się na ekranach polskich kin już 24 lutego. Redakcja „enter the ROOM” objęła patronat medialny nad tytułem. 

Fot. materiały prasowe

Instagram enter The Room

object(stdClass)#7445 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(179) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 1052 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items