Sport, zwłaszcza ten, który jest nieodłącznie związany z siłą i wytrzymałością, zazwyczaj opisuje się jako męskie zajęcie. Przełamanie tego stereotypu nie jest łatwe. Dlatego z prawdziwym podziwem i dumą przyglądamy się wszystkim kobietom, które wychodzą ponad ten arbitralny podział.

Shekle to żeglarski team, który tworzy jedenaście kobiet z różnych stron kraju, a jednym z ich celów jest przełamanie postrzegania żeglarstwa jako męskiego sportu. To drużyna z sukcesami – po jednym sezonie mogą pochwalić się m.in. zajęciem 5. miejsca oraz specjalną nagrodą dla kobiecej załogi w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, 3. miejscem w Nord Cup w klasie Open (jachty powyżej 11 metrów, a przy okazji najbardziej widowiskowe regaty na Bałtyku) czy 5. miejscem w nocnych regatach Gdynia-Władysławowo-Gdynia 2016. Celem dziewczyn jest start w Mistrzostwach Europy w wyłącznie kobiecej załodze, aby – przede wszystkim – przełamywać stereotypy i inspirować dziewczyny w całym kraju do realizacji sportowych marzeń. Sport to jedna z dziedzin, gdzie ujawnia się dziewczyńska siła grupowego współdziałania nie tylko, aby odnieść własny sukces, ale promować wychodzenie poza podziały na męskie i kobiece zajęcia.

Nazwa teamu powstała od słowa szekla. Dla niewtajemniczonych – szekla to rodzaj klamry używanej na jachcie, która łączy elementy takielunku, scala, spina i integruje. Szekle pozwalają skutecznie i szybko zespolić różne elementy, są wytrzymałe, mocne, wszechstronne i raz dobrze zakręcone, nie dają się łatwo odkręcić. Nasz team taki właśnie jest! – opisują dziewczyny.

A załoga jest naprawdę wszechstronna! Kim są dziewczyny? Dorota Dajkowska żegluje od 25 lat. Jednocześnie jest mamą, instruktorką narciarstwa i snowboardu. Zawodowo – właścicielka dwóch firm, aktywnie działająca na rzecz społeczności lokalnych. Ane Piżl zawodowo jest ratownikiem medycznym i specjalistycznym trenerem ratownictwa. Żegluje od dwóch dekad. Agata Czarmińska na wodzie z sukcesami od 23 lat. Prywatnie lubi odpoczywać na łonie natury z aparatem fotograficznym i lornetką – podgląda zwierzęta. Maja Steigüber-Andrzejewska żegluje od dziecka. Na co dzień prowadzi wspólnie z mężem firmę sportową w Berlinie. Również jest mamą i zaraża swoje dzieci pasją do żeglarstwa. Anna Scheibe żegluje od 20 lat. Zawodowo doktor nauk ekonomicznych, doradca biznesowy i wykładowca na poznańskiej uczelni. Miłośniczka maratonów na rolkach, dźwięków gitary i espresso. Basia Piżl żegluje od dwudziestu lat. Trenuje jogę, bieganie i flamenco. Zawodowo psycholog i terapeuta poznawczo-behawioralny. Monika Droździkowska żegluje od dekady. Oprócz żeglowania pasjonuje się bieganiem i narciarstwem. Zawodowo zajmuje się współpracą w ramach Unii Europejskiej. Małgorzata Podwysocka na co dzień jest ekonomistką z doświadczeniem korporacyjnym. Sportowo – żeglarka i windsurferka. Z sukcesami. Kasia Sobjeraj żegluje od dziesięciu lat. Prywatnie – miłośniczka kultury semickiej, duńskiego designu i arabskiej kuchni. Zawodowo zajmuje się językiem Wyspiarzy. Malina Boduch żegluje od dziecka. Zawodowo adwokat. Lubi podróże, zwłaszcza w celach poznawania nowych kuchni i obcych smaków. Julia Krawczuk żegluje od 20 lat, pływa, nurkuje, trenuje windsurfing i surfing. Zawodowo związana z organizowaniem festiwali muzycznych. W wolnym czasie zajmuje się renowacją mebli.

Dziewczyny z różnymi zainteresowaniami, charakterami i karierą zawodową działają razem, a łączy je miłość do żeglarstwa. Za pomocą platformy crowdfundingowej zbierają pieniądze, aby móc zrealizować kolejne cele i marzenia. Start w Mistrzostwach Europy ORC Gdańsk wymaga od nich dużego nakładu finansowego, dlatego zwracają się o wsparcie do wszystkich, którzy wierzą w ich sukces i podzielają cel – zainspirowanie dziewczyn do realizacji sportowych marzeń. 

Dowolną kwotę wspierającą Shekle można przelać za pośrednictwem portalu odpalprojekt.pl:

odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1177,kobieca-zaloga-w-zeglarskich-mistrzostwach-europy

Drużynę można poznać lepiej na ich stronie internetowej:

sheklepl.wordpress.com/

Do startu w żeglarskiej imprezie dziewczyny potrzebują minimum 48 tysięcy złotych. Zbiórka potrwa do 3 kwietnia. W ramach nagrody za wsparcie można m.in. wziąć udział w lipcowych Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Polski wraz z teamem Shekle! Inne nagrody to szkolenia, treningi i udział w regatach. Jesteście gotowe i gotowi na żeglarską przygodę? Pozwólcie, aby udzieliła się wam dziewczyńska energia i wesprzyjcie projekt.

Fot. materiały prasowe

Instagram enter The Room

object(stdClass)#935 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(178) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 671 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items