Spędzamy dni przy biurku, rzadko się ruszamy, mało śpimy, nieregularnie jemy, a na każdy ból mamy natychmiastowe remedium w tabletce. Tylko że każde takie remedium to ryzyko, że chwilowo sobie pomagając, obciążymy inną część organizmu. Dlatego naukowcy coraz częściej mówią o potrzebie powrotu do holistycznego podejścia, a na ból zalecają nie środki chemiczne a jogę.

Aby uniknąć chorób cywilizacyjnych, czuć się dobrze fizycznie i psychicznie, musimy wypracować zdrowy styl życia. Tu nie ma szybkich i łatwych rozwiązań. Wsłuchanie się w swoje ciało wymaga czasu. Trzeba cierpliwości, by obchodzić się z nim dobrze i liczyć, że nam za to odpłaci, a nie zadowalać się szybkimi uśmierzaczami bólu czy polepszaczami humoru. Zdrowia i dobrego samopoczucia nie wypracujemy z dnia na dzień, nie przystaje ono do naszej kultury instatnt.

2 joga yoga

Na szczęście coraz głośniej mówią o tym również ludzie ze świata nauki. W ubiegłym miesiącu organizacja American College of Physicians opublikowała nowe zalecenia dla lekarzy przyjmujących pacjentów z bólem pleców. Wcześniej organizacja zalecała podawać pacjentom leki. Teraz specjaliści stwierdzili, że leki powinny być ostatnią deską ratunku, że lekarze powinni przekonywać ludzi, że na dłuższą metę medykamenty im nie pomogą. Zamiast tego American College of Physicians na ból pleców poleca teraz praktykowanie jogi, akupunkturę czy masaże. Specjaliści szczególnie przestrzegają przed zażywaniem silnie uzależniających leków zawierających opioidy.

To, że joga może okazać się najlepszym remedium na ból, osoby mające z nią styczność wiedziały od dawna. Dziś potwierdzają to kolejne badania. Dlaczego joga tak pomaga w walce z bólem kręgosłupa? Po pierwsze dlatego, że poprawia siłę mięśni i ścięgien, po drugie czyni je bardziej elastycznymi. Po trzecie sprawia, że kręgosłup i plecy są lepiej ukrwione, po czwarte wzmacnia system nerwowy. Ci, którzy wykonują kolejne asany, mają szansę uniknąć nie tylko bólu pleców, ale i głowy, mięśni czy bólu w trakcie menstruacji. Ustabilizować hormony, wygładzić skórę twarzy, odzyskać spokój ducha. Korzyści jest multum. Chcecie dowiedzieć się więcej? Sięgnijcie po ten tekst. A jeśli przekonaliście się już do tego, że jogę warto praktykować, możemy już wam zdradzić, że niebawem będziemy mieć dla was związaną z jogą niespodziankę. Więcej szczegółów już wkrótce!

1 joga yoga

Fot. unsplash.com