Można powiedzieć, że jej życie trwało chwilę. Za to jak intensywną i świadomą. Zawsze elegancka, z pomalowanymi ustami. Pełna wdzięku i uroku. Do końca walczyła z własnym sercem. W jej wierszach stale obecny jest kontrast pomiędzy uczuciem miłości a codziennym staraniem o dalsze życie. Dziś cytujemy poetkę, autorkę jednych z najsłynniejszych liryków miłosnych. Halinę Poświatowską.

Halina Poświatowska z domu Myga urodziła się w 1935 roku w Częstochowie. Kilka dni z jej dzieciństwa miało ogromny wpływ na resztę jej życia. Podczas wyzwolenia miasta rodzice poetki schronili się w piwnicy. Wilgoć i zimno spowodowały, że dziewczyna zachorowała. Powikłaniem okazała się nieodwracalna wada serca.

Ze względu na słabe zdrowie większość swojej młodości spędziła w szpitalach i sanatoriach. W jednym z nich poznała Adolfa Poświatowskiego malarza i studenta Szkoły Filmowej. Para pobrała się, wbrew zaleceniom lekarzy, ponieważ Poświatowski również cierpiał na wadę serca. W 1956 roku, zaledwie po dwóch latach życia w małżeństwie, Halina została młodą wdową.

1 Umarli nie czytaj listw Halina Powiatowska

Przez tragiczne wydarzenia oraz widmo zbliżającej się śmierci chciała żyć szybko, intensywnie. W 1957 roku pojawiła się nadzieja na wyleczenie. Przyniosła ją wiadomość od jednego z amerykańskich kardiochirurgów, który chciał podjąć się wyleczenia chorego serca poetki. Potrzebne były pieniądze. Na dodatek pojawiły się problemy z opuszczeniem kraju. Do amerykańskiej kliniki, po pokonaniu wielu przeszkód, Poświatowska dotarła w październiku 1958 roku. Po operacji postanowiła studiować w USA. Dostała się na Smith College w Northampton. Był to również czas rozwoju jej twórczości. Pod koniec roku otrzymała paczkę z Polski ze swoim debiutanckim tomikiem „Hymn bałwochwalczy".

Jesienią 1959 roku odbyła długą podróż po Stanach Zjednoczonych. Okres studencki był dla niej czasem pełnym inspiracji i zawiązywania nowych znajomości. Po kilku latach podjęła jednak decyzję o powrocie do kraju. Rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wtedy także ukazał się jej drugi tomik poezji „Dzień dzisiejszy".

2 Bd przy mnie blisko bo tylko wtedy nie jest mi zimnoHalina Powiatowska

Ważnym elementem twórczości Poświatowskiej jest „Opowieść dla przyjaciela", czyli autobiograficzna powieść utrzymana w konwencji pamiętnika. Tytułowy przyjaciel to Ireneusz Morawski. Poetka poznała go na swoim wieczorze autorskim. Kontakt urwał się, kiedy wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Powieść jest więc rozmową z utraconym przyjacielem, opowiadaniem czasów, których nie poznał.

Poświatowska po obronie pracy magisterskiej podjęła pracę w Katedrze Filozofii i Przyrody. Często z powodów zdrowotnych była zmuszana do urlopów. W przerwach, kiedy jej stan zdrowia ulegał poprawie, podróżowała. Zdążyła spędzić wakacje w Jugosławii oraz zwiedzić Francję. Po powrocie z niej poddała się badaniom. Okazało się, że jej serce wymaga kolejnej operacji. Kilka miesięcy po zabiegu Haśka (bo tak nazywali ją bliscy) zmarła – jesienią 1967 roku. 

 3 Naprawd mona kocha tylko raz. Halina Powiatowska

4 Strze si soca w socu tskni si najbardziej. Halina Powiatowska

5 S takie noce przyjacielu kiedy wiat si koczy. wiat odchodzi i zostawia nas z rozszerzonymi renicami i bezradnie opuszczonymi rkoma. Halina Powiatowska

6 Odkd ci poznaam nosz w kieszeni szmink. Halina Powiatowska

7 Spiesz si tylko gupcy ktrzy wierz e gdzie i po co mona zdy. Halina Powiatowska

8 Kocham ycie przyjacielu i nawet wtedy kiedy zranio mnie tak bardzo e przez krtk chwil zapragnam umrze nawet wtedy nie popeniam zdrady. Halina Powiatowska

Opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska 

Instagram enter The Room

object(stdClass)#930 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(180) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 16727 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items