Dziewczyny z Powiśla – tak możemy powiedzieć o sobie bez wahania. Większość z nas mieszka lub mieszkała na Powiślu. Na Rozbrat była nasza pierwsza redakcja, w której się poznałyśmy. Dla nas Powiśle to jedna z najważniejszych części Warszawy. Dlatego bardzo się cieszymy, że nareszcie jest „POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla”. 

W zeszłym roku pojawił się architektoniczny przewodnik po Ochocie, czyli OCH, za którym stali Ewelina Klećkowska i Mateusz Bzówka. Wcześniej były MOK, ŻOL i SAS. Wszystkie wywodzą się z pomysłu i projektu Magdaleny Piwowar. Wszystkie są merytoryczne, z pięknymi ilustracjami, pokazują ciekawe obiekty architektoniczne, nowe i stare, opowiadają ciekawe historie Ochoty, Mokotowa, Żoliborza i Saskiej Kępy. Pozwalają lepiej poznać miasto i jego przeszłość zarówno warszawiakom od pokoleń, jak i nowym mieszkańcom stolicy. My jednak czekałyśmy na to Powiśle. Zielone, pełne parków, położone nad Wisłą, dzielone mostami, kameralne, eklektyczne. Z charakterystycznym budynkiem przystanku PKP Warszawa Powiśle, ze starymi kamienicami i nowymi obiektami. „POW (z tekstami Małgorzaty Omilanowskiej i Katarzyny Uchowicz) zabiera nas na wycieczkę śladami jednych i drugich, jak i wspomina o tych, które już nie istnieją, a mimo tego zasługują na uwagę. 

1 centrum architektury powisle

Muszę przyznać, że choć mieszkam na Powiślu już jakieś 10 lat, czyli od początku mojego pobytu w Warszawie, to jednak atlas odkrył przede mną wiele umykających na co dzień detali jak chociażby przedwojenna dekoracja w przejściu od wiaduktem linii średnicowej. Przywołał też w mojej pamięci widoki nieistniejącej już gazowni przy ulicy Kruczkowskiego, gdzie teraz znajduje się biurowiec Powiśle Park. Choć szukałam mieszkania na Mokotowie, to ostatecznie wylądowałam na Powiślu i trudno mi sobie teraz wyobrazić, że mieszkam gdzie indziej. Moje pierwsze mieszkanie na osiedlu Torwar w jednym z charakterystycznych wieżowców zwanych iksami oczarowało mnie widokiem na Wisłę i Saską Kępę. W otoczeniu parków, szkół i akademii, niedaleko od ścisłego centrum, tak że z imprezy najchętniej wraca się na piechotę. I w ogóle świetnie się tu spaceruje czy jeździ na rowerze, bo Powiśle, choć w centrum, to zarazem i na uboczu, daje wytchnienie i pozwala zwolnić. Wszystko to sprawiło, że moje kolejne przeprowadzki odbywały się zaledwie kilka ulicy dalej i z radością obserwuję, jak z roku na rok ta dzielnica (czy też raczej część Śródmieścia) coraz bardziej tętni życiem, przyciągając swoją niepowtarzalną atmosferą. 

Atlas o Powiślu wyszedł na początku wakacji, a więc w idealnym momencie, kiedy ten rejon Warszawy jest szczególnie oblegany, głównie ze względu na przyciągającą tłumy rzekę. I choć Wisła kusi, aby rozsiąść się na brzegu i nic nie robić, to może jednak warto wybrać się choć raz na wycieczkę, z atlasem w dłoni, aby zobaczyć, jak ciekawa architektura i kryjące się za nią historie, są blisko nas.

3 centrum architektury powisle

5 centrum architektury powisle

Fot. centrumarchitektury.org

Instagram enter The Room

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items