W 2018 roku minie 100 lat odkąd kobiety w Polsce posiadają prawa wyborcze. Z okazji tej okrągłej rocznicy w Krakowie powstała inicjatywa Sto Lat Głosu Kobiet, która bada, jak współcześnie postrzegane są społeczne role kobiet w naszym kraju. O celach stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet i zbiórce, którą właśnie jest prowadzona, opowiada Nina Gabryś – jedna z założycielek stowarzyszenia. 

Ewelina Kwiatkowska: Jak powstała inicjatywa Sto Lat Głosu Kobiet?

Nina Gabryś: Bardzo spontanicznie, nasz zespół długo się tworzył i myślę, że właśnie dotarłyśmy do miejsca, gdzie świetnie się rozumiemy i mamy wspólną wizję dalszej pracy. Spotkałyśmy się przy okazji akcji Ratujmy Kobiety rok temu, później podczas protestów i na którymś ze spotkań padł temat stulecia praw wyborczych i chwyciło. Chciałyśmy stworzyć przestrzeń rozmowy o prawach kobiet, ale równocześnie o ich historii, platformę, gdzie damy głos tym aktywistkom, polityczkom, artystkom, których nazwiska schowano głęboko w archiwach. Chcemy pokazać, że miejsce w którym Polki stoją dziś, nie jest przypadkowe, jest wypadkową miliona inicjatyw i zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Jak choćby symboliczne parasolki, którymi kobiety walczące o prawa wyborcze  w 1918 uderzały w bruk przed domem Piłsudskiego. Tak samo jak my dziś podczas czarnych protestów.

 

Ewelina Kwiatkowska: O co walczycie, co w obecnej rzeczywistości wymaga waszym zdaniem zmiany?

Nina Gabryś: Sto Lat Głosu Kobiet zawiązało się po to, by uczcić odpowiednio stulecie praw wyborczych Polek. Inicjatywa cały czas się poszerza i ewoluuje. Chcemy poprzez spotkania otwarte, panele i warsztaty budować świadomość na temat skali problemów, z którymi walczą kobiety, ale także pokazać historię ruchu emancypacyjnego w Polsce.

W ostatnich tygodniach zainicjowałyśmy akcję Kultura Niepodległa Kobiet i opublikowałyśmy manifest #chcemyrównościwkulturze. Zależy nam, by zwrócić przy okazji panelu uwagę na dyskryminację w świecie sztuki, która jest bardzo dotkliwa, a nie dużo się o niej, w naszej ocenie, mówi. Czas to zmienić.

 1 STO LAT GOSU KOBIET

Ewelina Kwiatkowska: Jak w takim razie wyglądały wasze dotychczasowe działania?

Nina Gabryś: Organizowałyśmy panele dyskusyjne i kino letnie. Pracujemy też nad publikacją. Nasz cykl spotkań zaczął się od diagnozy problemów, z jakimi Polki borykają się dziś, by w kolejnych panelach porozmawiać szczegółowo o konkretnych sferach życia kobiet. W marcu odbył się panel „Sto Lat na porodówce”, w maju „Sto Lat kobiet w Nauce”. Zależy nam, by do rozmowy o dzisiejszych wyzwaniach podejść ze świadomością historycznych przemian, jakie miały miejsce, zbudować pewną perspektywę, w którym miejscu jesteśmy, a gdzie byłyśmy sto lat temu.

 

Ewelina Kwiatkowska: Co chcecie przekazać uczestniczkom waszych wydarzeń?

Nina Gabryś: Przede wszystkim, że głos kobiet ma moc sprawczą i siłę, budowaną przez ostatnie 100 lat! Chcemy by nasze panele stanowiły początek debaty, odpowiadały na pytania, ale i prowokowały nowe, a przede wszystkim inspirowały.

 

Ewelina Kwiatkowska: Na waszym profilu na facebooku widziałam, że wasze działania wsparło wiele reprezentantek świata kultury.

Nina Gabryś: Odzew kobiet sztuki i kultury na akcję Kultura Niepodległa Kobiet ogromnie nas ucieszył, poparły nas przedstawicielki filmu: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Magdalena Sroka, Joanna Kos-Krauze, literatki: Joanna Oparek, Sylwia Chutnik, Barbara Klicka, Agnieszka Wolny-Hamkało, managerki kultury: Renata Kopyto, Olga Brzezińska, Beata Czajkowska, artystki: Grażyna Smalej, Dorota Nieznalska, Iwona Demko, muzyczki: Aga Zaryan, Kayah, aktorki: Krystyna Janda i Aleksandra Popławska i wiele innych. Z wszystkimi sygnatariuszkami można zapoznać się na naszym fanpage’u i na stronie wydarzenia. Częścią naszej inicjatywy jest też dziennikarka Renata Kim, która prowadzi wszystkie nasze spotkania.

 2 STO LAT GOSU KOBIET

Ewelina Kwiatkowska: Co dokładnie planujecie w najbliższym czasie?

Nina Gabryś: W najbliższym czasie chcemy wyjść poza Kraków, zorganizować warsztaty poświęcone historii praw kobiet w Polsce skierowane do młodych dziewcząt. Będziemy też kontynuować cykl debat o prawach kobiet, w ramach którego odbywa się właśnie „Kultura NIepodległa Kobiet”. Cały czas pracujemy też nad programem obchodów stulecia w Krakowie, ale o tym bliżej powiemy dopiero za jakiś czas jak uda nam się dograć szczegóły. Ale będzie się działo!

 

Ewelina Kwiatkowska: Opowiedz w takim razie proszę, na co planujecie przeznaczyć środki zebrane w ramach zbiórki na zrzutka.pl.

Nina Gabryś: Prowadzenie stowarzyszenia nie jest łatwe, każda inicjatywa, każdy panel trochę kosztuje. Druk i projekt plakatów, bilety dla prelegentek, banery, opłaty za stronę internetową. Wszystko staramy się opłacać ze składek, ale niestety nie wystarcza. Stąd pomyślałyśmy o zbiórce, mamy nadzieję, że uda nam się uzbierać przynajmniej część potrzebnych środków. Z pewnym zapasem funduszy mogłybyśmy pomyśleć o publikacji i działaniach poza Krakowem. Przydałyby nam się też materiały marketingowe.

 

Ewelina Kwiatkowska: Czy od powodzenia zbiórki zależą dalsze losy stowarzyszenia?

Nina Gabryś: Będziemy sobie jakoś radzić bez względu na to jak pójdzie zbiórka. Ale każde 20 zł pomoże nam zwiększyć skalę działań, rozszerzyć działalność, sfinansować nowe i trochę bardziej kosztowne projekty jak happeningi, warsztaty i wystawy, które na ten moment mamy jedynie w głowach, a chciałybyśmy przełożyć na realne działania.

 

Akcja na zrzutka.pl trwa jeszcze tylko niecały tydzień. Warto wesprzeć Sto Lat Głosu Kobiet.

3 STO LAT GOSU KOBIET

Fot. zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości organizacji

Instagram enter The Room

object(stdClass)#942 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(179) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 1015 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items