Jak pachnie Porto? Takie pytanie zadał mi Rafał Janta, nasz redakcyjny ekspert od pięknych woni. Więc Porto pachnie, nawet w październiku (wtedy tam byłam), ziołami, cytrynami, lawendą i piżmem, czystością, wilgocią oceanicznego powietrza, suszonym dorszem, kandyzowanymi owocami, prażonymi kasztanami, świeżo wypiekanymi babeczkami z budyniem (pastel de nata), espresso i książkowym kurzem. Aromaty te w połączeniu z zabytkową architekturą i kolorowymi kaflami stanowią wystarczające powody, aby Porto odwiedzić. 

Kiedy bardzo wczesnym rankiem wysiadłam w centrum Porto, przywitało mnie zamglone, wilgotne powietrze i chmury. Jednak intensywnie przebijające zza nich słońce, zapachy i stare, ale jednak radośnie kolorowe budynki wokół, sprawiły, że od razu zakochałam się w tym mieście, a mniejszy lub większy zachwyt czekał na każdym niemal kroku. Idziesz, idziesz (to miejsce, które najlepiej zwiedzać je na piechotę) i zza rogu wyłania się charakterystyczny kościół z niebieskich kafli (np. Capela das Almas czy Igreja Sto. Ildefonso) albo inna niespodzianka. W jakiej kawiarni nie usiądziesz, jest miło, przytulnie i gwarnie. Wszędzie dobra kawa i wspomniane babeczki z budyniem, które najlepiej smakują na gorąco. Inne słodkie wypieki są w podobnym stylu: nadziewane, raczej ciężkie. Poza tym kanapki z wybornymi serami czy szynką (najlepsze ma nieco hipsterska, ukryta w wąskiej uliczce Sandeira), ryby i owoce morza. I oczywiście porto. Nie jestem fanką tego wina, próbowałam jednak dzielnie jego wielu odmian, aż w końcu znalazłam jedną białą i orzeźwiającą, która jednak była nietypowa. Muszę przyznać, że mocne i słodkie bursztynowe porto najlepiej pasuje do tego miasta, oddaje jego charakter, pewną rustykalność. Żeby spróbować wina w niezobowiązującej atmosferze, kupić owoce czy warzywa oraz rękodzieło, można wybrać się na targ Mercado de Bolhão.

3 pastel de nata porto portugalia

8 livraria lelo harry potter porto portugalia

Zwiedzając ścisłe centrum, gdzie co chwilę mamy do czynienia z historycznymi obiektami, dobrze mieć pod ręką mapę lub aplikację, która dostarczy nam wiedzy o zabytkach. Absolutnym must see w Porto, nie tylko dla fanów książek i Harry'ego Pottera jest Livraria Lello, czyli uznawana za najpiękniejszą na świecie księgarnia. Zanim wejdzie się do środka, trzeba swoje odstać w kolejce na zewnątrz, a to dobry moment, aby przyjrzeć się neogotyckiej fasadzie kamienicy ozdobionej rzeźbami. Księgarnia funkcjonuje od 1906 roku, wciąż w tym samym miejscu. Od razu po przekroczeniu jej progu, uwagę przykuwają niesamowite drewniane kręcone schody w samym centrum sklepu. To właśnie to wnętrze mocno zainspirowało J.K. Rowlling, kiedy tworzyła historię o małym czarodzieju i opisywała Hogwart. 

3 harry potter porto portugalia

4 livraria lelo harry potter porto portugalia

Aby zobaczyć panoramę Porto, podziwiać rzekę Douro i biegnące nad nią mosty (np. Ponte D. Luís, który zaprojektował Gustaw Eiffel), warto wybrać się do ogrodów Kryształowego Pałacu (Jardins do Palácio de Cristal) pełnego pawi i romantycznych zakątków. Z innych historycznych obiektów na pewno nie można pominąć dworca Sao Bento, w którego wnętrzu zobaczymy malowidła przedstawiające historię Portugalię. Pięknym miejscem nie tylko do zwiedzania jest restauracja Majestic Café, jednak i tam trzeba przygotować się na stanie w długiej kolejce przy Rua Santa Catarina (jednej z głównych ulic handlowych w Porto), aby dostać stolik. Miejsce zostało otwarte w grudniu 1921 roku pod nazwą Elite i miało przynieść nieco paryskiego szyku i splendoru z czasów Belle Époque na portugalskie tereny. A skoro o tych czasach mowa, to trzeba też wspomnieć o innym miejscu, gdzie najlepiej udać się po pachnące pamiątki. To sklep połączony z muzeum portugalskiej marki Claus Porto (Rua de Flores 22), która powstała w 1887 roku. Pachnące mydełka, wody kolońskie i kremy, a wszystko to w opakowaniach w duchu vintage, nawiązujących do Belle Époque właśnie.

11 sao bento livraria lelo harry potter porto portugalia

10 claus porto livraria lelo harry potter porto portugalia

6 livraria lelo harry potter porto portugalia

Porto to także jedna z ulubionych destynacji surferów. Nad Ocean Atlantycki można dostać się bez trudu metrem, które jest tu bardzo dobrym środkiem komunikacji, a jego stacje zasługują wręcz na zwiedzanie. Przy pięknej plaży (Praia de Matosinhos) znajdziemy zarówno port i nowoczesny budynek terminalu portowego z 2014 autorstwa Pedro Silvy, jak i ruiny zamku (w zasadzie pozostałości fortyfikacji) i latarnię morską. 

12 ocean livraria lelo harry potter porto portugalia

Znad oceanu możemy się wybrać się do muzeum sztuki nowoczesnej. Museum de Serralves i słynny różowy dom (Casa de Serralves) położone są w dzielnicy pełnej prywatnych domów w orientalnym stylu otoczonych zielenią. Do samego muzeum należy również ogromny park, gdzie znajdziemy rzeźby, farmę ze zwierzakami, herbarium. To kolejne miejsce, gdzie czeka na nas wiele miłych niespodzianek, gdzie warto się zgubić, aby natknąć się na lustro jak z krainy czarów czy staw z lustrzanym kubikiem, czyli kino na wodzie. Jednak błądząc po parku, czeka się przede wszystkim na to, aż przed nami wyrośnie różowa willa jak z filmów Wesa Andersona. Nad projektem domu w stylu Art Deco pracowali uznani architekci. Dom wymarzył sobie drugi hrabia Vizel, Carlos Alberto Cabral,dziedzic rodziny działającej w branży tkanin. Prace nad różowym domem zlecone w latach 30. XX wieku, zostały zakończone w 1944 roku.  

1 serralves porto portugalia

2 serralves porto portugalia 

Porto urzeka swoim połączeniem orientalnej tradycji z nowoczesnością. Budynki historyczne sąsiadują z projektami takimi jak Casa da Música z 2005 roku autorstwa Rema Koolhaasa. Obok kawiarni czy restauracji, które gwarantują prawdziwą podróż w czasie, pojawiają się takie miejsca jak BOP Café z ciekawym menu (z piwami a nie porto, zdrowymi koktajlami i fioletową zupą) i muzyką z winyli; vintage shopy i sklepy z niezmiennymi od lat pamiątkami (kolorowe kafle, puszki z sardynkami, drewniane koguciki...) mają konkurencję w postaci concept store'ów z pracami współczesnych artystów i produktami niszowych portugalskich marek. A nad tym wszystkim świeże powietrze i słońce, które szybko osusza ulice po niespodziewanym drobnym deszczu. 

7 livraria lelo harry potter porto portugalia

9 livraria lelo harry potter porto portugalia

13 ocean livraria lelo harry potter porto portugalia

14 ocean livraria lelo harry potter porto portugalia 

Fot. archiwum prywatne 

Instagram enter The Room

object(stdClass)#931 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(180) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 16544 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items