Dziś coraz więcej osób zgadza się z tytułem książki przedstawiającej zdjęcia amerykańskiej fotografki, matki dwóch córek, Kate T. Parker. Portretuje ona dorastające dziewczynki i cytuje ich słowa, które pokazują, że od najmłodszych lat wiedzą, czego chcą i mają zamiar samostanowić o sobie. To świetny przykład dla innych dzieci i nadzieja, że rośnie pokolenie kobiet, które rozkręcą kobiecą rewolucję na dobre!

„Bycie dziewczyną nic nie zmienia. Mamy po prostu inne ciało. Siła pozwala określić, na ile jest się mocną nawet wtedy, kiedy inni w ciebie wątpią”. Tak uważa 12-letnia Oriana. Dla niektórych jest to oczywiste, innym w XXI wieku wciąż trzeba tłumaczyć, że równe prawa należą się wszystkim niezależnie od płci (a także orientacji, rasy, wyznania itd.). 

2 Parker Dziewczyny Maja Moc Kate t. parker

W książce ze zdjęciami Kate T. Parker, której oryginalny tytuł brzmi „Strong is the new pretty”, znajdziemy bardzo różne bohaterki: młode biegaczki, baletnice, przyszłe żołnierki lub artystki, dziewczynki bawiące się wśród jesiennych liści, grające w piłkę nożną, walczące z ciężką chorobą, w dresach i sukienkach. Co je łączy? Przekonanie o własnej sile, że mogą wszystko a płeć nie stanowi dla nich ograniczenia. Że nie są obciążone nie mającymi racji bytu stereotypami. Ta książka–album to świetna inspiracja dla dziewczynek, pokazująca, że za hasłem „dziewczynka” stoi ogromna różnorodność i morze możliwości. 

„Martwi mnie to, na co moje córki i ich przyjaciółki są narażone, i to, jaki wpływ na ich opinie o własnych ciałach i własnej tożsamości mają internet, telewizja i czasopisma. Pragnę, żeby te zdjęcia przeciwstawiły się owym negatywnym głosom, które wmawiają nam, że nie jesteśmy dość dobre, dość szczupłe, dość „cokolwiek”. Jesteśmy więcej niż dość! Chciałam, żeby te dziewczęta mogły – za pośrednictwem przedstawionych tu fotografii – usłyszeć własny głos, i pragnęłam zachęcić je do tego, by zawsze nim mówiły. Głośno!” – tak o projekcie „Strong is the new pretty” opowiada sama Parker, który był i jest bardzo mocnym, rewolucyjnym głosem w podejściu do wychowywania dziewczynek. 

1 Parker Dziewczyny Maja Moc Kate t. parker

Kate T. Parker „Dziewczyny mają moc. Chcemy być sobą”, Wielka Litera 2017

Fot. materiały prasowe

Instagram enter The Room

object(stdClass)#934 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(178) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 771 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items