Jeśli uważacie, że o społeczności LGBTQ w Polsce wciąż mówi się zbyt mało, mamy dla was dobre wieści. Już dziś debiutuje pierwsze w Polsce wirtualne muzeum historii LGBTQ.

Na początku maja media obiegła informacja, że zgodnie z najnowszym rankingiem ILGA Europe (najważniejszym rankingiem informującym o poziomie równouprawnienia osób homoseksualnych, biseksualnych, interpłciowych i transpłciowych w Europie) Polska wypadła gorzej niż słabo. Zajęliśmy przedostatnie miejsce, zaraz za Łotwą, a więc znaleźliśmy się w ścisłej czołówce najbardziej homofobicznych krajów na kontynencie. Dlatego takie inicjatywy, jak wirtualne muzeum historii LGBTQ są wyjątkowo ważne. Projekt ma pełnić rolę edukacyjną i kulturalną, pomóc w pielęgnowaniu tożsamości mniejszości seksualnych i oswajać Polaków z tematem.

Pomysłodawczynią i główną koordynatorką muzeum historii LGBTQ jest Agnieszka Wiciak, członkini zarządu Fundacji Q, historyczka i psycholożka. Prace nad projektem stającym się instytucją przechowywania pamięci i ochrony tęczowej historii rozpoczęła kilka lat temu. Kolekcja historycznych zdobyczy rośnie z każdym dniem. Obecnie w archiwum znajduje się ponad 1200 stron, na które składają się magazyny, gazety i listy, 10 filmów, około 80 plakatów i zdjęcia.

Co można znaleźć w muzeum? Między innymi magazyn gejowski „Filo” czy unikatowy zin z wierszami lesbijek z 1994 roku. Ale takich perełek jest więcej. Misją muzeum jest przechowywanie, w tym digitalizacja, wszelkich materiałów związanych z polską społecznością LGBTQ oraz ich publikacja na potrzeby edukacyjne . Fundacja Q ma w planach systematyczne zwiększanie ekspozycji o nowe wystawy co 2-3 miesiące. Czekamy z niecierpliwością na kolejne materiały.

Zapraszamy do odwiedzenia strony muzeum, więcej informacji znajdziecie również na Facebooku fundacji

Fot. materiały prasowe

Instagram enter The Room

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items