Przed projekcją filmu „Touch Me Not” przeczytałam gdzieś, że to w zasadzie nie jest film. Tylko eksperyment. Doświadczenie.

Dwa dni po obejrzeniu tego filmu poszłam na warsztat, który prowadził jeden z aktorów – Tomas, którego w dzieciństwie choroba zupełnie pozbawiła owłosienia.

Na warsztacie siedziałam obok reżyserki, która – ciekawa drugiego człowieka – zapytała mnie tak po prostu - o jogę i o pisanie. A podczas ćwiczenia ruchowego (wcielaliśmy się w zwierzęta odzwierciedlające naszą wewnętrzną energię) spojrzałam ukradkiem (ale pewnie też z ciekawością) na Christiana cierpiącego na dystrofię mięśniową i poruszającego się na specjalnym wózku. I na Grid, która spokojnie wycierała chusteczką skapującą mu z ust ślinę. Oni również zagrali w filmie „Touch Me Not”. A na co dzień po prostu żyją ze sobą. Są parą a Christian, mimo że jego ciało odbiega od ogólnie przyjętej normy, prowadzi bardzo udane życie erotyczne.

W filmie występuje również Hanna, która po 50. roku życia odważyła się na korektę płci a zawodowo i na co dzień zajmuje się usługami seksualnymi. Jest niezwykle barwną postacią.

Podczas kolejnego ćwiczenia na warsztatach wcielaliśmy się w role ofiary, kata i obrońcy i rozgrywaliśmy między sobą krótkie scenki. Najtrudniej jest być katem – zgodnie stwierdziliśmy. Jedna z uczestniczek bardzo się zdenerwowała. Ej to tylko zabawa – chciałam ją pocieszyć. Ale w życiu to ja już mogę sobie wrócić na swoją matę, cyknąć fotkę na Insta, wypiąć pupę albo inną pozycję akrobatyczną machnąć, niczego mi (póki co) przecież nie brakuje. Jestem w normie, uff! Bo inność wciąż nas trochę niepokoi/zawstydza/obrzydza. Prawda?

 1 Katarzyna SZOTA EKSNER

3 Katarzyna SZOTA EKSNER

PS. 1 Film jest tegorocznym laureatem Złotego Niedźwiedzia i Nagrody Specjalnej podczas Berlinale. Jest opowieścią o ciele, seksualności, bliskości, intymności, uprzedzeniach wobec nie-idealnego ciała. Pokazuje bohaterów w różnych intymnych sytuacjach – seksu, płaczu, terapii, podczas wizyty w klubie fetyszystów.

PS. 2 Film „Touch Me Not” wkrótce wejdzie na ekrany polskich kin, chociaż w moim kraju pewnie nie obejdzie się bez głosów oburzenia i zniesmaczenia.

 

Fot. materiały prasowe

Instagram enter The Room

object(stdClass)#7406 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(179) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 1048 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items