O psach pisał Mark Twain, Artur Schopenhauer czy Karel Čapek. Ale nie tylko świat literatury zachwyca się psami, od wieków nazywanymi najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Równie dużym uczuciem darzy je branża mody. Choć w tym drugim wypadku nie zawsze można było mówić o zdrowym związku. 

Wszyscy pamiętają chyba czasy, gdy obowiązkowym, modnym „dodatkiem” noszonym przez Paris Hilton i spółkę był pies chihuahua. Chyba nigdy wcześniej ani później psy nie spełniały aż w tak dużej mierze roli akcesoriów. Mała chihuahua pod ręką była równie ważnym elementem stylizacji, co markowa torebka. Pies zamiast kompanem, stawał się przede wszystkim przedmiotem. Pożądanym, bo pożądanym, ale jednak przedmiotem, z którym warto się pokazać. A to, że może taka niewielka chihuahua nie miała ochoty na odwiedzanie wszelkiej maści gal i głośnych przyjęć, to już sprawa drugorzędna.

7 chichuaha paris hilton famous dog dog of the day pies animals famous celebrity

Jednak jeszcze na długo zanim zdjęcia blondwłosej Hilton zaczęły zdobić różnego typu tabloidy, z niektórymi psami modnie było się pokazać. A preferowane rasy zmieniały się właściwie w każdej dekadzie. Końcówka XIX wieku i początek XX należał do cocker spanieli, z którymi chętnie fotografowały się damy z wyższych sfer. Efektowne spaniele o długich uszach ponownie wróciły do łask w latach 40. i 50. i na początku 60. Swoim własnym mogła pochwalić się Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Joan Benett, Lucille Ball czy rodzina Kennedych. Nie trudno się więc domyślić, że spaniela chciał mieć wtedy każdy.

1 spaniel famous dog dog of the day pies animals famous celebrity

Lata 20. i 30. były natomiast erą boston terrierów. Zgodnie z nazwą, zostały wyhodowane w Bostonie, ale rasa zdobyła dużą popularność również w Europie. Właśnie wtedy psy zaczęły pojawiać się w sesjach dla magazynów modowych, towarzyszyły gwiazdom filmowym i po prostu nowoczesnym kobietom podczas przejażdżek samochodem czy wypadów na plażę.

8 boston terrier famous dog dog of the day pies animals famous celebrity

Końcówka lat 50., lata 60. i 70. to natomiast czas pudli. Ich największą zwolenniczką była prawdopodobnie Audrey Hepburn, która ze swoim ulubionym czworonogiem pokazywał się między innymi na planie „Sabriny”. Pudle ze względu na swoją spektakularną, obfitą sierść, którą można było strzyc formując różnorodne kształty, zaczęły pojawiać się również w wielu sesjach, a także kampaniach znanych domów mody. Były pierwszą rasą, którą można było oglądać tak często na stronach magazynów o stylu z najwyższej półki.

2 pudel poodle famous dog dog of the day pies animals famous celebrity

W latach 60. wraz z kultową bajką Disneya na modową arenę wkroczyły też dalmatyńczyki. Dzięki swojemu czarno-białemu umaszczeniu świetnie prezentowały się na zdjęciach. Swoim dalmatyńczykiem mogli pochwalić się Marianne Faithfull i Pablo Picasso, a później Marc Jacobs. Do Polski moda na dalmatyńczyki dotarła w latach 90.

6 dalmation famous dog dog of the day pies animals famous celebrity

Ostatnia dekada XX wieku to także czas golden retriverów. Pocieszne, przyjacielskie, utożsamiane z rodzinnym ciepłem retrivery pojawiały się na stronach „Vogue’a”, fotografował je nawet sam Bruce Webber. Na początku XX wieku ustąpiły jednak miejsca wspomnianym psom rasy chihuahua oraz pochodzącym z dalekiej Syberii psom husky. Z tymi pierwszymi pokazywała się Britney Spears, Reese Witherspoon czy Katy Perry, z drugimi – Drake czy Rita Ora.

3 husky drake poodle famous dog dog of the day pies animals famous celebrity

Później modową scenę zawojowały francuskie buldogi. Szybko zaczęły pojawiać się w sesjach modowych magazynów czy na zdjęciach blogerek i awansowały na najczęściej wybieraną rasę przez młodych, stylowych mieszkańców miast. A jak jest dziś? Zdjęcia właścicieli i właścicielek ze swoimi psami zapełniają Instagram. Fajnie, że ludzie pokazują zwierzęta, które są częścią ich życia, oby tylko chęć pokazania się z obowiązkowo fotogenicznym psem nie była tu priorytetem. Dobrze byłoby też, gdyby w niepamięć odeszły tymczasowe trendy wychwalające jedną rasę kosztem innej. W końcu to, na jakiego czworonoga się decydujemy powinno być decyzją opartą o charakter i potrzeby psa danej rasy, a nie o modną otoczkę. Bo przecież kochać można wszystkie psy, nie tylko te z rodowodem i błyszczącą sierścią.

5 french buldog famous dog dog of the day pies animals famous celebrity

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z vogue.com, pinterest.com, fashiongonerouge.com

 

 

Wybór Enter The Room

Instagram enter The Room

object(stdClass)#918 (3) { ["error_type"]=> string(23) "OAuthRateLimitException" ["code"]=> int(429) ["error_message"]=> string(178) "You have exceeded the maximum number of requests per hour. You have performed a total of 918 requests in the last hour. Our general maximum limit is set at 500 requests per hour." }

Sorry something went wrong. Here is the possible list of errors:

  • Error loading user profile items